UrodaUsługi

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego. Zabiegi w salonach kosmetycznych cieszą się dużą popularnością. Chociaż większość z nich jest nieinwazyjna, operowanie instrumentami niesterylnymi może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Przepisy Sanepidu wymagają, aby salony były wyposażone w autoklawy, aby poprawić bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko narażenia zdrowia klientów. Co to jest autoklaw i na jakie parametry powinienem zwrócić uwagę przy zakupie?

Co to jest autoklaw?

autoklawy parowe
autoklawy parowe

Autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji kosmetyków, podologii i narzędzi medycznych. Jego mechanizm działania pozwala na eliminację i usuwanie wszelkich form drobnoustrojów takich jak wirusy, grzyby i bakterie. Salony urody i kliniki podologiczne wykorzystują w swojej pracy różnego rodzaju narzędzia, takie jak obcinacze do paznokci czy przyrządy do pielęgnacji stóp. Do pielęgnacji stóp oraz dłoni i twarzy wymagany jest wyłącznie sterylny sprzęt. Po każdym użyciu należy go sterylizować w autoklawie. Dlatego usługi podologiczne i kosmetyczne są bezpieczne dla zdrowia klienta. W przypadku braku autoklawu w salonie lub klinice podologicznej właściciel jest zobowiązany do zawarcia spółki z podmiotem (np. szpitalem) świadczącym takie usługi.

Aby efektywnie korzystać ze sterylizatora, należy posiadać jednorazowe sterylne worki, a także paski testowe potwierdzające prawidłowe działanie autoklawu. Ponadto do sprawnego przeprowadzenia procesu sterylizacji niezbędna jest woda destylowana.

Jak wybrać najlepszy autoklaw do salonu kosmetycznego?

Znalezienie idealnego, wysokiej jakości autoklawu do salonu kosmetycznego lub kliniki podologicznej często może być kłopotliwe. Skuteczność sterylizacji, a tym samym bezpieczeństwo klienta zależy od wybranego modelu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, szukając autoklawów o najwyższej jakości.

1. Sterylizatory

Ocena autoklawu jest podstawowym wskaźnikiem jakości i skuteczności sprzętu. Urządzenia klasy B bez wątpienia sprawdzą się w gabinetach kosmetycznych i klinikach podologicznych. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, którego działanie opiera się na systemie pary pod ciśnieniem. Przy pomocy autoklawu klasy B można wysterylizować narzędzia wykonane z różnych materiałów, takie jak dokumenty, smoczki, narzędzia do czyszczenia smoczków czy pierścienie. Zaletą tego typu autoklawu jest zastosowanie stopniowanej próżni początkowej, która pozwala na uzyskanie najwyższych wyników podczas procesu sterylizacji. Narzędzia przed umieszczeniem w szafie sterylizacyjnej należy wyczyścić i zdezynfekować środkiem dezynfekującym wysokiej jakości.

Na rynku dostępne są autoklawy niższych klas: S i N. Ich mniejsza skuteczność sprawia, że ​​nie są polecane do gabinetów kosmetycznych czy gabinetów podologicznych.

2. Maksymalna pojemność autoklawu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego
Na co zwrócić uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego

Kolejną kwestią przy wyborze odpowiedniego sprzętu jest jego pojemność. Przy wyborze wielkości sprzętu warto zastanowić się nad ilością narzędzi do sterylizacji. Ważna jest również częstotliwość, z jaką maszyna się uruchamia. Aby jak najlepiej i dokładnie dobrać sprzęt dla kosmetyczki lub podiatry, warto zmierzyć długość najczęściej używanych narzędzi i sprzętu. Pozwoli to oszacować wymagany rozmiar maszyny i wybrać odpowiednią tacę lub kosz do przechowywania narzędzi. Warto wybrać nieco większy rozmiar, gdyż pozwoli to na sterylizację kilku zestawów jednocześnie. Jeśli powierzchnia użytkowa biura jest niewielka, można dokładnie zmierzyć planowane umieszczenie autoklawu. Umożliwi to dopasowanie urządzenia do powierzchni, która jest jego docelową lokalizacją.

Kolejną kwestią jest obowiązek zgłoszenia posiadania autoklawu do Urzędu Dozoru Technicznego, jeżeli zakupiony sprzęt ma pojemność większą niż 10 litrów. W takim przypadku należy przeprowadzić nadzór techniczny nadzorowany przez urząd, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ważne jest, aby nie wkładać zbyt dużej ilości sprzętu, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na proces sterylizacji. Zatem nieco większy rozmiar niż szacowano byłby idealnym rozwiązaniem.

Wybór autoklawu dla kosmetyczki lub podiatry z pewnością nie jest prosty. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na ostateczną decyzję są:

      • Klasa wyposażenia – najlepiej autoklaw klasy B
      • Pojemność autoklawu – Dla średniej wielkości salonu kosmetycznego lub kliniki podologicznej wystarczy autoklaw o pojemności 8 litrów. Pozwoli na sterylizację około 12 pakietów narzędzi.
      • Pozytywne opinie konsumentów oraz konkurencyjna cena i jakość.

Sterylizator jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego zabiegu, w którym narzędzie dotyka skóry lub przerywa jej ciągłość. Gwarantuje to najwyższy poziom bezpieczeństwa dla Twoich klientów i pozwala uniknąć niechcianych infekcji wirusowych lub bakteryjnych.