Klimatyzacja dwustrefowa – co to?

Klimatyzacja dwustrefowa – co to? W standardowym wyposażeniu samochodu coraz częściej znaleźć możemy klimatyzację dwustrefową. Jest to zaawansowany system, który niemalże gwarantuje atrakcyjne warunki termiczne podczas podróży zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Czym jest klimatyzacja dwustrefowa i w jaki sposób działa? Czym różni się klimatyzacja jednostrefowa od dwustrefowej? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas eksploatacji klimatyzacji dwustrefowej? W jaki sposób działa dwustrefowa klimatyzacja? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym jest klimatyzacja dwustrefowa i w jaki sposób działa?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat klimatyzacji dwustrefowej, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, czym ona tak właściwie jest. Otóż jest to wszechstronne rozwiązanie, które umożliwia zarówno skuteczne chłodzenie, jak i ogrzewanie pojazdu. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby wnętrze w krótkim czasie skutecznie przewietrzyć. Pożądaną funkcją jest utrzymanie optymalnej temperatury, niemalże na stałym poziomie. W przypadku niektórych pojazdów, jak chociażby vanów, klimatyzacja dwustrefowa to osobny nawiew zarówno na tylną część pojazdu, jak i przednią. W praktyce jednak rozwiązanie to jest nieco rzadziej stosowane, w konsekwencji nie będzie przez nas opisywane w tym artykule.

Czym różni się klimatyzacja jednostrefowa od dwustrefowej?

Wiemy już, czym jest klimatyzacja dwustrefowa, a także w jaki sposób działa. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, czym różni się ona od rozwiązania jednostrefowego. Otóż to drugie jest nieco prostsze, starsze i przeznaczone głównie dla mniejszych pojazdów. Cechą charakterystyczną klimatyzacji dwustrefowej jest to, że doskonale sprawdza się w kabinach, które charakteryzują się dużą powierzchnią. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że w takiej przestrzeni uzyskanie różnic temperatur dla obu stref jest mniej problematyczne. W każdym z tych rozwiązań, czyli w klimatyzacji jednostrefowej i dwustrefowej, możliwe jest kontrolowanie siły nadmuchu. Dla kierowcy zalecana jest temperatura wynosząca od 19 do 20 stopni Celsjusza. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że doprowadzanie do niższych wartości nie jest zalecane, tym bardziej, jeśli różnica pomiędzy temperaturą wnętrza, a tą na zewnątrz, jest stosunkowo duża. W sposób szczególny powinniśmy o to zadbać w przypadku częstego wsiadania i wysiadania, bowiem nagłe zmiany mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas eksploatacji klimatyzacji dwustrefowej?

Klimatyzacja dwustrefowa - co to?Pozostaje nam jeszcze jedna ważna kwestia w zakresie klimatyzacji dwustrefowej. Warto uzyskać kilka podstawowych informacji na temat tego, na co tak właściwie powinniśmy zwracać uwagę podczas eksploatacji. Wiele osób zapomina o tym, że klimatyzacja to skuteczne rozwiązanie nie tylko w upalne dni. System jest bowiem odpowiedzialny również za osuszanie powietrza. Klimatyzacja dwustrefowa to innowacyjna technologia, którą jednak powinniśmy używać rozsądnie. Zanim wsiądziemy do rozgrzanego pojazdu, warto go w pierwszej kolejności przewietrzyć. W ten sposób mamy pewność co do tego, że nie przeciążymy sprężarki poprzez uruchomienie klimatyzacji na maksymalne wartości. Zamiast tego stopniowo możemy dostosować obroty do naszych indywidualnych potrzeb, zmniejszając przy tym spalanie paliwa. Eksperci twierdzą, że podczas szczególnie ciepłych dni należy ustawić temperaturę o około 7 stopni Celsjusza niższą, niż ta, która panuje na zewnątrz. Chodzi nie tylko o oszczędzanie zużywającej się sprężarki, ale również o nasze zdrowie. Na podstawie badań wywnioskowano bowiem, że skrajne temperatury często powodują infekcje i przeziębienia, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dodatkowo nawiew bezpośrednio na szyję czy kark nie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Z tego powodu należy zważać na kierunek nawiewu, a także na jego intensywność, o czym wielu użytkowników zapomina. 

W jaki sposób działa dwustrefowa klimatyzacja? 

Gdybyśmy mieli wspomnieć o najważniejszych zadaniach dwustrefowej klimatyzacji, z pewnością wskazalibyśmy utrzymanie dwóch niezależnych od siebie parametrów wewnątrz pojazdu. Aby móc tego dokonać, wnętrze samochodu dzielone jest na dwie strefy – w jednej automatyczne oprogramowanie podtrzymuje stałą temperaturę, która jest wybierana przez użytkownika, w zależności od indywidualnych preferencji. Dokonywane są pomiary i odczyty z czujników, które znajdują się w kabinie. Na tej podstawie system skutecznie dobiera optymalną siłę nawiewu, a także kierunek. Jak można zatem wywnioskować z powyższego artykułu, klimatyzacja dwustrefowa niesie ze sobą szereg zalet. Jest to system złożony, bardziej skomplikowany od tradycyjnych rozwiązań. Z tego powodu powinniśmy pamiętać o regularnych przeglądach, a także o wizytach w serwisach samochodowych w Szczecinie. Tylko wtedy mamy pewność co do tego, że całość działa w sposób prawidłowy, a my nie będziemy narażeni na poważne koszty.