UsługiZdrowie

Podolog ze Szczecina

Podolog ze Szczecina: sporym paradoksem, który pojawia się w zakresie kosmetologicznych zabiegów jest fakt, iż mimo fundamentalnej roli, jaką odgrywają w naszym ciele stopy, ich pielęgnowanie cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem, aniżeli przykładowo codzienne dbanie o skórę na twarzy. Tymczasem to stopy właśnie są narażone na wiele zwyrodnień, urazów, czy też schorzeń i to one będą wymagały bardzo dobrej pielęgnacji.

Nauką, która skupia zagadnienia powiązane z tymże obszarem, jest zdecydowanie podologia. Jaki jest, jednakże dokładniejszy zakres prac, jakimi zajmuje się wymieniona dziedzina? Kim jest tak naprawdę podolog i jakie zabiegi może wykonywać? Kiedy powinno się skorzystać z profesjonalnie przeprowadzanych podologicznych zabiegów i jak dokonać wyboru odpowiedniego podologa?

Czym jest podologia i jakie zagadnienia może obejmować?

W greckim języku greckim podos, oznacza po prostu stopę, zaś logos naukę. To właśnie dzięki połączeniu tych słów, doszło do powstania terminu podologia. Historia tejże dziedziny sięga czasów starożytnych, gdzie zaczęły swój rozwój usługi mające za zadanie przynosić ulgę w schorzeniach stóp takich, jak bolesne, rozległe odciski, czy też zmiany grzybicze na paznokciach. W nowożytnej historii zaś trzeba wyróżnić końcówkę wieku XIX, kiedy to W USA zalegalizowano pierwsze towarzystwo podologiczne. W naszym kraju rozwój wymienionej dziedziny przypada zaś na początek wieku XIX. Niestety, ale wojny w kolejnych dziesięcioleciach, jak i rozwijanie się socjalizmu, zahamowały bardzo skutecznie zainteresowanie specjalistycznym pielęgnowaniem stóp w Polsce.

Podologia podlega obecnie bardzo dynamicznemu rozwojowi. Wzrastająca świadomość istoty zadbania o dobrostan swoich stóp sprawia, iż coraz większa liczba osób poza klasycznym pedicure, czy też hybrydowym, decyduje się na poddanie kontroli własnych stóp w gabinecie podologa. Okazuje się bowiem, iż podologia to nie tylko, jak głosi powszechne przekonanie problemy natury dermatologicznej dotykające stóp, ale również dokonania innych dziedzin nauki, jak chociażby limfologii, neurologii, angiologii, flebologii, miologii, ortopedii czy osteologii. Wyłącznie tak poszerzona wiedza odnośnie wzajemnego wpływu zagadnień z wyżej wymienionych dziedzin, pozwoli podologowi skutecznie zdiagnozować oraz leczyć schorzenia stóp. W tym miejscu trzeba także podkreślić, iż w najlepszych gabinetach podolodzy prowadzą ścisłą współpracę z lekarzami flebologami czy dermatologami w taki sposób, żeby zapewniać pacjentom wysoki standard obsługi.

Podolog – kim jest?

Podolog ze Szczecina
Podolog ze Szczecina

Specjalistą, który jest wykwalifikowany w zakresie podologii, jest właśnie podolog. W naszym kraju profesja ta, jest zaliczana obecnie do paramedycznych zawodów, stosujących komplementarne albo niekonwencjonalne metody terapeutyczne. W wypadku posiadających odpowiednie wykształcenie w takim kierunku osób, jest to zdecydowanie krzywdząca klasyfikacja. Podolodzy ze Szczecina z założenia zajmują się diagnozowaniem oraz poddawaniem terapii zmian na skórze stóp, jak i schorzeń związanych z płytką paznokci. Jeśli podolog ma mieć holistyczne podejście do pacjenta, musi posiadać poszerzony zakres wiedzy, wykraczający poza dermatologię.

Przyczyną, dla której podolodzy nie są uznawani w naszym kraju za osoby wykonujące medyczną profesję może być fakt, iż tytuł ten używany jest nierzadko przez nieuprawnionych do tego ,,specjalistów”. Zwykle będą to te osoby, które skończyły wyłącznie kursy podologiczne w podstawowej wersji, które nigdy nie będą w stanie dostarczyć im odpowiedniego zakresu wiedzy oraz metodologii. Niestety, taka sytuacja stanowi rezultat braku żadnych regulacji prawnych związanych z zawodem podologa w naszym kraju.

Biorąc pod uwagę niedostateczny zakres wiedzy u tych osób, które prowadzą gabinety podologiczne będąc tylko po kursach o niewielkim zakresie zagadnień, pacjenci wynosić mogą z wizyty bardzo negatywne doświadczenia i stracić tym samym zaufanie do specjalisty w podologii. Jest to na pewno bardzo krzywdzące w odniesieniu do podologów, którzy ukończyli studia wyższe i zgłębili wszelkie potrzebne kwestie medyczne decydujące odnośnie postawienia właściwej diagnozy oraz wdrożenia efektywnych terapii.

Jakie zabiegi wykonuje podolog?

W zasadzie zakres chorób, z jakimi pacjenci udają się do gabinetu podologa, może zostać podzielony na dwie odrębne grupy: kłopotów skórnych w obrębie stóp, jak i patologicznych zmian pojawiających się na płytce paznokciowej. W praktyce, jednakże podolodzy, mogą pomóc nam również w schorzeniach ortopedycznych, które znajdują się w niezbyt zaawansowanym stadium, niewymagające interwencji ortopedy. Idealny przykład stanowi haluks palucha, ponieważ podolodzy mogą skutecznie zahamować proce rozwoju takiego schorzenia oraz wprowadzić w tymże zakresie dobrze działającą profilaktykę. Począwszy od zrobienia ortezy, czy też ortopedycznych wkładek, poprzez taping oraz ćwiczenia mające poprawić stan mięśni stóp, na pielęgnacyjnych zaleceniach kończąc. Jest wiele problemów, którymi zajmują się podolodzy, ale nie sposób ich wszystkich wymienić.