ZdrowieUsługi

Metody leczenia alkoholizmu

Metody leczenia alkoholizmu: alkoholizm jest chorobą, która bezwzględnie wymaga leczenia. Chory nie jest bowiem w stanie poradzić sobie z nałogiem we własnym zakresie. Ci, którzy próbują, szybko orientują się, że to zwyczajnie niemożliwe. Jakie metody leczenia alkoholizmu są najskuteczniejsze? Jak leczyć alkoholizm? Odpowiadamy.

Metody leczenia alkoholizmu – leczenie w ośrodku zamkniętym

Najlepsze rezultaty w leczeniu alkoholizmu przynosi terapia alkoholowa zamknięta. Na czym dokładnie polega? Alkoholik udaje się do zamkniętego ośrodka leczenia alkoholizmu, w którym spędza co najmniej kilka tygodni. Na ten czas otrzymuje oczywiście stosowne zwolnienie z pracy. Najlepiej, zamknięty ośrodek dla alkoholików znajduje się z dala od miejsca zamieszkania uzależnionego. Dlaczego? Chodzi bowiem o to, aby alkoholik mógł wyrwać się ze swojego środowiska. Środowiska, w którym wpadł w nałóg alkoholowy. Co więcej, powinien on całkowicie odseparować się od swoich problemów. To właśnie problemy życia codziennego często powodują popadanie w nałóg. Terapia w ośrodku zamkniętym pozwala alkoholikowi rozpocząć leczenie. Jest o tyle korzystna, że w początkowym etapie najczęściej występuje tak zwany głód alkoholowy. Organizm alkoholika domaga się “paliwa”, dzięki któremu może funkcjonować. To nie jest głód psychiczny, a przynajmniej nie tylko. Jest to typowy głód fizyczny – taki, jaki odczuwamy w przypadku braku jedzenia. Niemniej jednak tutaj nie towarzyszy nam burczenie w brzuchu. Najczęściej alkoholika boli głowa, trzęsą mu się ręce, czasem miewa omamy wzrokowe czy słuchowe. Wtedy też niezbędna jest pomoc lekarza. Może on zdecydować o podaniu odpowiednich leków bądź kroplówek, które pozwolą funkcjonować uzależnionemu. Terapia w ośrodku zamkniętym polega także na spotkaniach z psychologiem. Dzięki częstym sesjom alkoholik ma okazję rozpocząć walkę z nałogiem. Ile trwa terapia w ośrodku dla alkoholików? Odwyk alkoholowy najczęściej trwa od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od stanu zdrowia uzależnionego.

Metody leczenia alkoholizmu – terapia u psychologa

Alkoholik nie zawsze ma możliwość odbycia leczenia w ośrodku zamkniętym. Bardzo często terapia alkoholowa polega po prostu na częstych spotkaniach z psychologiem. Podczas sesji alkoholik rozmawia ze specjalistą, dochodząc tym samym do źródła swojego problemu. Alkoholizm zawsze ma jakieś podłoże – nie bierze się on znikąd. Skuteczna terapia alkoholowa trwa zwykle od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to czas bardzo intensywnej pracy nad sobą i walki ze swoim nałogiem. Niestety, leczenie uzależnień od alkoholu w poradni nie przewiduje możliwości złagodzenia objawów odstawienia alkoholu. Z tym alkoholik musi, niestety, poradzić sobie sam. Owszem, lekarz może przepisać mu preparaty, jednak zawsze istnieje ryzyko, że chory ponownie zajrzy do butelki. Powinniśmy uświadomić sobie, że terapia u psychologa jest także kontynuacją leczenia w ośrodku zamkniętym. Często podczas wypisu chory otrzymuje skierowanie do poradni leczenia uzależnień alkoholowych.

Sprawdź także:

Metody leczenia alkoholizmu – terapia AA

Jak zmusić alkoholika do leczenia?Grupy anonimowych alkoholików działają nie tylko w przychodniach. Często na spotkania możemy również uczęszczać w domach kultury czy przy kościele. Grupy anonimowych alkoholików nie proponują profesjonalnego, indywidualnego leczenia. Niemniej jednak często są one pierwszym sposobem na walkę z nałogiem. Dlaczego? Ponieważ dostępność miejsc w ośrodkach zamkniętych jest bardzo ograniczona. Do terapeuty też jest nam się dosyć trudno dostać. Tymczasem grupy anonimowych alkoholików działają przez cały czas i są otwarte dla każdego. Terapia przewiduje przede wszystkim szczerą rozmowę i dzielenie się swoimi doświadczeniami. Alkoholicy często traktują ją jako uzupełnienie leczenia ogólnego. Dlaczego? Gdyż zawsze mogą liczyć na osoby z grupy. Jeśli dopadnie ich kryzys, mogą zadzwonić i porozmawiać. Co więcej, osoby prowadzące grupy AA to często byli alkoholicy. Dzielą się oni swoimi doświadczeniami, pasjami i aktualnym życiem. Stanowią nie lada wsparcie dla innych, a także wzór do naśladowania. Udowadniają, że z nałogu można wyjść i zacząć nowe, lepsze życie.

Metody leczenia alkoholizmu – terapia na własną rękę

Pamiętajmy, że nie można wyleczyć alkoholizmu na własną rękę. Podejmowanie własnej terapii jest nie tylko nieskuteczne, ale również może okazać się bardzo szkodliwe. Niemniej jednak podczas terapii u psychologa czy uczęszczania na spotkania AA musimy pracować nad sobą. Przede wszystkim alkoholik powinien posiadać jakiś cel w życiu. Musi również odseparować się od osób czy sytuacji, przez które sięgał po alkohol. Alkoholik, po odstawieniu trunków, rozpoczyna nowe życie. Musi być on zdeterminowany, mieć silną wolę i dużą wiarę w siebie i swoje możliwości. Bez tego, niestety, będzie mu bardzo ciężko pokonać nałóg. Ważne jest również wsparcie bliskich osób – przyjaciół i rodziny. Pamiętajmy, że podczas leczenia nie raz zdarzy nam się kryzys. Przy pomocy innych osób będzie nam go o wiele łatwiej pokonać.

Leczenie alkoholizmu może przebiegać na kilka sposobów, lecz bardzo często chory korzysta z każdego z nich po trochu. Daje to jeszcze większe na pokonanie nałogu i całkowite wyzdrowienie.