Technologie

Smartfon HUAWEI P smart Z Zielony

Smartfon HUAWEI P smart Z Zielony: kiedy co kwartał wychodzi co najmniej kilka nowych smartfonów od światowych tech-gigantów, wybór nowego telefonu komórkowego dla przeciętnego użytkownika może stać się niemałym problemem. Rodzaj firmy czy też aspekty techniczne to ważne, ale nie jedyne czynniki, na które zwrócić musimy uwagę podczas zakupu. Wpływają one bowiem w sposób znaczący na jakość urządzenia, jakie przyjdzie nam użytkować przez najpewniej następne kilka lat.

Polacy najczęściej decydują się na smartfony od Xiaomi, Samsunga, Apple czy też coraz częściej OnePlusa. Niedawno jednak do tej czołówki należał także chiński gigant Huawei. Co wpłynęło na fakt, iż konsumenci przestali kupować jego produkty? Huawei otrzymał blokadę na użytkowaniu usług Google. O tym, czym one są oraz dlaczego dziś nie da się praktycznie bez nich obyć powiemy w dalszej części artykułu. Tymczasem warto zastanowić się, czy warto jeszcze kupować produkty od chińskiego giganta, jeśli na rynku obecnych jest coraz więcej dobrych alternatyw?

Ograniczone możliwości nowych urządzeń

Smartfon HUAWEI P smart Z Zielony

Blokada usług Google jest na tyle poważna, iż wpływa znacząco na wyniki sprzedażowe Huawei. Firma bowiem odnotowała w ostatnich miesiącach spadki  wynoszące nawet kilkadziesiąt procent! Dlaczego tak jest? Google jako światowy gigant technologiczny zapewnia poprzez swoje usługi dostęp do wielu funkcji jak chociażby płatności telefonem, mapy lokalizacyjne czy też sklepy z aplikacjami mobilnymi. Ogólna blokada usług skutkuje niemożnością korzystania z wspomnianych przywilejów, co może być uciążliwe dla potencjalnego użytkownika. Oczywiście, istnieje dziś wiele sposobów, które w bardziej lub mniej skomplikowany sposób pozwalają obejść blokadę usług Google, jednak każdy z nich ma swoje wady oraz jest w jakimś stopniu czasochłonny. Stąd też w wielu przypadkach okazuje się, że lepszym wyborem jest zakup smartfona od firmy konkurencyjnej, pomimo świetnej specyfikacji telefonów od chińskiego giganta. Jak jednak wygląda sprawa z telefonami komórkowymi, które wydane zostały przed wejściem w życie blokady na usługi Google? W tym wypadku nie musimy się martwić, gdyż nie zostały i nie zostaną nią one objęte. Stąd też wiele osób nadal decyduje się na zakup starszych modeli od Huawei, do których należy chociażby Smartfon HUAWEI P smart Z. Więcej informacji o nim znajduje się poniżej.

Wydajny średniak za dobre pieniądze

Smartfon HUAWEI P smart Z wydany został już kilka lat temu, jednak dalej świetnie sprawdza się w rękach przeciętnego użytkownika. Do dyspozycji ma on bowiem smukłe i eleganckie urządzenie, którego sercem jest dalej wydajny procesor Huawei Kirin 710. Jego taktowanie mieści się na poziomie 2,2 GHz, przez co wyprzedza on w różnych testach benchmarkowych procesory obecne w wielu innych, współczesnych telefonach komórkowych. Jeśli dodamy do tego dodatkowo 4 GB szybkiej pamięci RAM uzyskamy świetnie wyniki w różnych grach oraz płynną obsługę podstawowych aplikacji. Wyświetlacz, jaki znajdziemy w HUAWEI P smart Z to IPS-owy o przekątnej 6,59″ i rozdzielczości wyświetlanego obrazu 1080 x 2340. Dzięki temu cieszyć się będziemy mogli świetną jakością wyświetlanego obrazu. Jak wygląda jednak specyfikacja aparatów, które dla wielu są głównym wyznacznikiem jakości urządzenia? W tym wypadku użytkownik do dyspozycji ma aż 3 moduły – dwa przednie oraz jeden, wyróżniający się tylny. Zanim jednak przejdziemy do czegoś rzadko spotykanego w tym przedziale cenowym, warto skupić się na głównym aparacie o rozdzielczości 16 Mpx. Dzięki temu uzyskujemy zdjęcia w ponadprzeciętnej jakości. W modelu HUAWEI P smart Z zastosowano jednak dodatkowo czujnik głębi, który wspomaga główny moduł. Przednia kamera natomiast jest wysuwana. Tym samym na naszym wyświetlaczu nie będzie żadnej dziurki czy też łezki, a my będziemy mogli korzystać z niego, dosłownie, w pełni. Jest to rzadko spotykana innowacja w telefonach do tysiąca złotych, gdyż tyle właśnie kosztuje wspomniany model w wersji z 64 GB pamięci wbudowanej. Obudowa natomiast w kolorze zielonym będzie wyróżniać się na tle klasycznie stosowanych barw w branży urządzeń mobilnych. Jak natomiast prezentuje się wsparcie techniczne HUAWEI P smart Z? O tym więcej w kolejnym akapicie.

Nowy system?

Huawei postanowił całkiem niedawno rozpocząć pracę nad nowym systemem nazwanym HarmonyOS. Ma on stanowić konkurencje dla powszechnego Androida oraz IOS’a, które obecne są w większości współczesnych smartfonów. HarmonyOS przede wszystkim wyróżniać się ma specyficznym wyglądem oraz całkowitym odseparowaniem od usług Google, dzięki czemu ich brak nie będzie tak uciążliwy dla użytkownika. Czy jednak obecny on będzie także w starszych smartfonach? Zdania na ten temat są podzielone, a oficjalnych informacji o tym fakcie dalej brakuje, stąd pozostaje jedynie oczekiwanie. Jeśli więc pragniemy zakupić smartfon od Huawei nie warto jeszcze sugerować się nowym i innowacyjnym systemem, a przyjąć bardziej pesymistyczną wersję życia bez usług Google. Czy warto? Na to pytanie można odpowiedzieć sobie jedynie indywidualnie.