BudownictwoTechnologie

Jakie zalety wiążą się z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej?

Jakie zalety wiążą się z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej? Wentylacja grawitacyjna jest standardowym podejściem, którego celem jest wymiana powietrza. Jednocześnie wyprowadzane jest to zużyte, i dostarczane jest świeże. Odbywa się to choćby poprzez nieszczelności w oknach. Sama grawitacja i różnica w gęstości powietrza jest wystarczająca do tego, żeby oddychać świeżym powietrzem. Istnieje jednak rozwiązanie, które jest skuteczniejsze od wymienionego.

Jest nim wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przypadku wariantu grawitacyjnego pojawia się choćby problem w dni o niewielkim przepływie powietrza ze względu na ich zbliżoną gęstość. Jednocześnie nie wykorzystujemy wielu korzyści, które dodatkowo pojawiają się w przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Właśnie ta kwestia będzie głównym tematem tego artykułu. Jakie korzyści odniesiemy po wykorzystaniu rekuperacji?

Odzysk ciepła i ograniczenie zużycia paliwa

Przede wszystkim wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła prowadzi do zużycia mniejszej ilości paliwa, a to automatycznie obniża koszty z tytułu ogrzewania. Sama idea działania nie jest nadmiernie skomplikowana. Dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy powietrzem w domu, które już wcześniej zostało ogrzane a świeżym, które dopiero zostanie dostarczone do budynku. Jest to ponowne wykorzystanie energii, która już wcześniej została dostarczona. Temperatura w domu jest przecież znacznie wyższa niż ta na zewnątrz i można to łatwo wykorzystać. Wymiennik ciepła stanowi ten element, w którym odzyskiwane jest ciepło. Jednocześnie oddziela on dwa strumienie powietrza, a więc nie mają one ze sobą bezpośredniego kontaktu. Rekuperator obrotowy wykorzystuje wymiennik obrotowy, ale najczęściej stosowanym wariantem jest jednak krzyżowy. Istnieją sytuacje, w których możemy odzyskać nawet 80% odzysku ciepła. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zastosowania pojedynczego wymiennika. Możemy je jednak łączyć szeregowo i tym samym zwiększać efektywność całego urządzenia. Ostatecznie okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi najczęściej od 8 do 10 lat. Kolejne lata stanowią już wyłącznie zysk cieplny. Jest to więc rozwiązanie, które jest skuteczne finansowo. Ponadto występują jednak inne korzyści. Nie możemy więc powiedzieć, że rekuperacja jest stosowana wyłącznie ze względów ekonomicznych.

Oczyszczanie powietrza

Montaż rekuperacji nie ogranicza się tylko do uzysków finansowych. Bardzo istotna jest kwestia filtrowania powietrza, którym później będziemy oddychać. Odbywa się to dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. W przypadku wentylacji grawitacyjnej trudne jest przepuszczanie powietrza przez dodatkowy filtr, ponieważ dostaje się ono wieloma drogami. Wentylacja mechaniczna ogranicza ilość zanieczyszczeń, które dostaną się do budynku. Jest to szczególnie istotne wobec fatalnego stanu powietrza w Polsce. Szczególnie że często dochodzi do późniejszych problemów choćby z płucami. Skuteczność filtrów można najlepiej zaobserwować podczas ich wymiany. Okazuje się, że najczęściej są one całe czarne i zabrudzone. W innej sytuacji duża część tych zanieczyszczeń trafiłaby do naszych płuc. Cena rekuperacji to nie tylko inwestycja, ale również zadbanie o swoje zdrowie.

Odpowiednia ilość powietrza

Wentylacja mechaniczna pozwala na zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza w domu. Automatyka pozwala na łatwe modyfikacje. Jednocześnie dostawa świeżego powietrza będzie adekwatna do tego, ile go potrzebujemy do odczucia komfortu. W dodatku odpowiednie warunki panują niezależnie od tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Ciągle będziemy oddychać powietrzem o tej samej wilgotności. Jednocześnie wyeliminujemy problem ewentualnej pleśni, grzybów, zaparowanych luster czy zbyt mocnych zapachów. Warto dodać, że owady również zostaną zatrzymane na filtrach. Oznacza to wyeliminowanie problemów z komarami lub muchami.

Współpraca z pompą ciepła

Warto dodać, że podczas instalacji wentylacji mechanicznej możemy dodatkowo wykorzystać to do obniżenia pozostałych kosztów podczas inwestycji towarzyszących. Szczególnie dużo możemy oszczędzić, jeśli zdecydujemy się na instalację pompy ciepła. Jest to połączenie dwóch technologii, które stanowią formę inwestycji. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło i pompa ciepła to skuteczne połączenie, które pozwala na jeszcze większe zyski. Do gruntowego wymiennika ciepła od razu możemy dostarczyć już wstępnie przygotowane powietrze.

Podsumowanie

Oczywistą kwestią, która towarzyszy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest obniżenie zapotrzebowania zużycia na ciepło. W praktyce zatrzymujemy w naszym domu energię, która w innej sytuacji zostałaby wyprowadzona na zewnątrz i zmarnowana. Ostatecznie prowadzi to do obniżenia kosztów związanych z wykorzystaniem paliwa. Najczęściej okres zwrotu szacuje się na od 8 do 10 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest to jedyna korzyść, która pojawia się w tej sytuacji. Ważnym elementem jest również dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza. Ponadto jest ono odpowiednio przygotowane. Oznacza to przefiltrowanie z zanieczyszczeń. Przede wszystkim prowadzi to do poprawy naszego zdrowia. Dodatkowo do budynku nie będą dostawać się owady choćby w postaci komarów lub much. Ponadto warto połączyć rekuperację z pompą ciepła, ponieważ prowadzi to do dodatkowego obniżenia kosztów.