TransportUsługi

Przeprowadzka

Jeśli planujesz przeprowadzkę i masz do zabrania ze sobą dużo rzeczy osobistych, mebli czy sprzętu, takiego jak lodówka czy pralka, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Przeprowadzka – ile jesteś skłonny zapłacić za godzinę profesjonalnych usług firmy? Firmy te nie tylko świadczą usługi transportowe z miejsca na miejsce, ale często świadczą również usługi pakowania, wysyłki czy montażu.

Ceny uzależnione są od odległości, miejscowości oraz obiektów z jakich chcemy skorzystać. Jak wybrać dobrą firmę przeprowadzkową? Ile kosztuje godzina pracy w takiej firmie? Jakie usługi dodatkowe są dla Ciebie dostępne? Z czym wiążą się dodatkowe koszty? Tego wszystkiego dowiecie się czytając poniższy artykuł.

Godzinowy koszt wynajęcia profesjonalnej firmy

Wybór odpowiedniej firmy, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, nie jest łatwym zadaniem. Chcesz zwrócić uwagę nie tylko na oferowane ceny, ale również na to, jakie usługi oferuje dana firma. Firmy, które działają na rynku od dłuższego czasu, mają duże doświadczenie, ponieważ z ich usług korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorcy. Na przykład są wynajmowane podczas przeprowadzki biura lub firmy. W jaki sposób firmy naliczają opłaty? Koszt związany jest zatem głównie z liczbą godzin potrzebnych na wykonanie określonej usługi. Inne czynniki wpływające na cenę to: odległość od jednego punktu do drugiego, czas trwania ładunku oraz zastosowanie dodatkowego wyposażenia. Koszty również sumują się, jeśli chodzi o wyjazd poza miasto lub za granicę.
Jeśli usługa świadczona jest na terenie kraju, wynajem samochodu z kierowcą do pomocy przy załadunku i rozładunku kosztuje około 60-80 zł za godzinę. Ceny dla większej ilości osób kształtują się następująco:

  • 2 pracowników – od 90 do 100 zł za godzinę,
  • 3 pracowników – od 120 zł do 130 zł za godzinę,
  • 4 pracowników – około 200 zł za godzinę.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że firmy zazwyczaj podają minimalny czas na przeprowadzkę – zazwyczaj dwie godziny. Więc nawet jeśli przeprowadzka zajmie nieco ponad godzinę, będziesz musiał zapłacić podwójnie. Z drugiej strony, jeśli pakowanie i przeprowadzka nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z usług wielu firm obecnych na rynku, które obejmują: pakowanie, wysyłkę oraz wniesienie, rozpakowanie i montaż mebli. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami – nawet ok. 300 zł za godzinę obsługi.

Dodatkowe koszty związane z wynajęciem firmy przeprowadzkowej

Przeprowadzka
Przeprowadzka

Powyższe ceny są średnimi kosztami usług w godzinach 8:00-18:00 w dni powszednie. Jeśli jednak planujesz przeprowadzkę w weekend, musisz liczyć się z tym, że możesz zapłacić nawet o 50% więcej. Dla wielu firm ważna jest również podłoga – cena usługi rośnie wraz z podłogą. Często firmy z wyższych lub średnich cen wliczają przeprowadzkę na trzecie piętro w całkowity koszt – doliczając kilka złotych za każde kolejne piętro. W przypadku tanich firm sytuacja jest nieco inna, gdyż dodatkowa opłata może sięgać nawet 50 zł za piętro.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na cenę, jest liczba kilometrów, które van ma do pokonania. Są one bardzo ważne, zwłaszcza poza granicami miasta. Jeśli przeprowadzasz się poza granice danego miasta, np. na przedmieścia lub do pobliskiego miasteczka, być może będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości około 2 zł za przejechany kilometr. Te kilometry liczone są w obie strony – zarówno dojazd jak i powrót. W przypadku przemieszczania się z jednego miasta do drugiego cena oscyluje w okolicach 2,50 zł za kilometr – podobnie jak w przypadku usług świadczonych poza miastami naliczana jest w obie strony. Dodatkowe koszty mogą wiązać się również z demontażem skrzynek. Wiele firm oferuje możliwość wcześniejszej dostawy kartonów – cena to około 4-5 zł za sztukę. Jednak niektóre firmy wypożyczają kosze i pudełka za darmo.

Średnie koszty przeprowadzki w dużych miastach

Poniżej przedstawiamy średnie koszty przeprowadzki w trzech dużych miastach w Polsce.

  • Warszawa – ok. 130 zł za godzinę z kierowcą, dwoma pracownikami i autem. Przeniesienie przedmiotu o objętości 20 metrów sześciennych zajmuje od 2 do 4 godzin.
  • Kraków – ok. 120 zł za godzinę. Czas pracy to co najmniej 2 godziny. Jest dwóch pracowników i pojazd transportowy.
  • Wrocław – ok. 100 zł, samochód z kierowcą lub samochód z kierowcą i dwoma pomocnikami ok. 130 zł. Minimalny czas podróży to 2 godziny.

Jak widać, koszty te są do siebie zbliżone. Zasady operacyjne są podobne, ponieważ firmy zazwyczaj określają minimalny czas trwania przeprowadzki — zwykle 2 godziny. Takie zasady są tworzone po to, aby transport mebli, sprzętu AGD czy innych artykułów gospodarstwa domowego był opłacalny z punktu widzenia firmy przeprowadzkowej.