UrodaZdrowie

Pękające pięty – jak o nie dbać?

Pękające pięty – jak o nie dbać? Wiele dolegliwości natury podologicznej, a więc zlokalizowanych na stopach i paznokciach, stanowi problemy zarówno zdrowotne, jak i estetyczne. Przykładem tego są wrastające paznokcie, odciski, jak również przesuszone, pękające pięty. Ostatnia z wymienionych to przypadłość wyjątkowo często spotykana, ale i równie często bagatelizowana, a co za tym idzie nieleczona. Dlaczego warto zadbać o pękające pięty i w jaki sposób to zrobić?

Pękające pięty – przyczyny problemu

Najlepsza maść na pękające pięty
Najlepsza maść na pękające pięty

Przyczyn występowania problemu pękających pięt może być kilka, a ich specyfika determinuje także dokładny typ problemu. Pęknięcia pięt dzielimy bowiem na pęknięcia suche, towarzyszące przesuszeniu stóp, a także pęknięcia mokre, które pojawiają się przy problemach z nadpotliwością. Czynnikami wpływającymi na pękanie pięt może być więc zarówno nadmierna potliwość stóp, jak również ich przesuszenie, połączone z nieodpowiednią pielęgnacją.

Nieumiejętnie pielęgnowana, zbyt sucha skóra stóp, szczególnie na pięcie twardnieje i przesusza się jeszcze szybciej, co powoduje gromadzenie się na jej powierzchni kolejnych warstw. Narastające jedna na drugą warstwy suchej skóry twardnieją, tworząc swego rodzaju skorupę, która następnie zaczyna się napinać, a w rezultacie tego – pękać.

Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu pękających pięt może zwiększać się wskutek działania lub obecności dodatkowych czynników, jakimi są:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • niedopasowane, uciskające pięty obuwie,
  • zbyt ciepłe, zabudowane obuwie noszone latem,
  • wrodzone deformacje stóp,
  • wrodzone lub nabyte wady postawy,
  • inne dolegliwości skórne, takie jak AZS czy łuszczyca,
  • nadwaga i otyłość,
  • cukrzyca.

Najczęściej popełniane błędy

Pękające pięty – jak o nie dbać?
Pękające pięty – jak o nie dbać?

Kiedy pojawia się problem przesuszonych i pękających pięt, należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki w celu jego zwalczenia. Głównym i najczęściej popełnianym w tej kwestii błędem jest przede wszystkim bagatelizowanie dolegliwości, która z czasem może skutecznie utrudnić życie, codzienne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków zawodowych jak i domowych. Niezależnie więc od tego, co jest jego przyczyną i w jakim stadium się znajduje, warto leczyć problem pękających pięt.

Warto pamiętać także, aby unikać leczenia dolegliwości, na własną rękę. Nieodpowiednie dobranie sposobu kuracji lub posługiwanie się niewłaściwymi narzędziami i akcesoriami, może spowodować jedynie pogorszenie się problemu, z którym prędzej czy później będziemy musieli udać się do specjalisty. Najlepszym przykładem błędnych działań w przypadku pękających pięt, jest uporczywe, inwazyjne, a przede wszystkim nieumiejętne ścieranie suchego naskórka pumeksem. Czynność ta nie tylko nie przyniesie spodziewanych rezultatów, ale także prawdopodobnie doprowadzi do efektu dokładnie odwrotnego, a więc kolejnego nawarstwiania się skóry na piętach.

Jak więc radzić sobie z problemem?

podologiczny sklep online
podologiczny sklep online

W przypadku problemu popękanych pięt pierwszym krokiem powinno być umówienie się na wizytę w specjalistycznym gabinecie podologicznym. Tylko specjalista będzie bowiem w stanie pomóc nam w sposób fachowy, skuteczny i bezpieczny. Najpierw podolog przeprowadza z pacjentem dokładną rozmowę i sprawdza kondycję jego stóp. Dzięki temu może dokładnie sprawdzić w jakim stanie są nasze stopy i jakie kroki kuracji będą w naszym przypadku najlepszym wyborem. Dopiero po tych czynnościach może przystąpić do faktycznego leczenia i usuwania problemu. Najpierw konieczne jest zmiękczenie przesuszonej i twardej skóry pięt, za pomocą kilkuminutowej kąpieli lub nałożenia na ich powierzchnię specjalnego, zmiękczającego preparatu. Następnie, przy pomocy specjalistycznej frezarki z dopasowaną końcówką, podolog usuwa zrogowacenia i przeschnięte fragmenty naskórka. Kolejnym krokiem jest nałożenie głęboko nawilżającej i odżywczej maski na pięty, a także końcowe sprawdzenie stanu stóp i opracowanie ewentualnych pozostałych, najdrobniejszych zrogowaceń.

Aby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia problemu specjalista zazwyczaj zaleca także pacjentowi samodzielną pielęgnację stóp; instruuje go, aby nie nadużywał tarek i pumeksów, a także pamiętał o regularnej higienie i pielęgnacji. Dobrze sprawdzą się profesjonalne kosmetyki z dodatkiem mocznika oraz naturalnych ekstraktów. Ponadto, po zakończonej sukcesem terapii pękających pięt, warto pilnować jakości noszonych skarpet, oraz odpowiedniego rozmiaru kupowanych butów. 

Od czasu do czasu warto stosować także odżywcze kąpiele stóp oraz peelingi gruboziarniste, które znacznie lepiej i bezpieczniej niż pumeks złuszczają suchą skórę stóp, wspierając tym samym jej odbudowę lub regenerację. Domową pielęgnację stóp dobrze jest łączyć z profesjonalną pomocą podologa; regularnie warto więc odwiedzać gabinet specjalisty, który na bieżąco kontrolować będzie kondycję oraz estetykę naszych stóp, a także – w razie potrzeby – usuwać gromadzący się na naszych piętach naskórek.