Marketing i reklamaSklepy

Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Kiedy spojrzeliśmy na nasz ostatni raport dotyczący e-commerce, zauważyliśmy wzrost liczby konsumentów korzystających z usług sklepów internetowych w 2020 roku. Wielu handlowców zdecydowało się również skorzystać z możliwości sprzedaży online, aby rozszerzyć swoją działalność. Bez emocji w biznesie, minimalizuj wydatki. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy założenie punktu sprzedaży online wiąże się z jakimiś kosztami? Jak założyć sklep internetowy za darmo? Jakie możliwości można wykorzystać, aby obniżyć koszty wdrożenia określonych rozwiązań? Zostań tu na chwilę, a dowiesz się, jak założyć sklep internetowy.

Platformy zakupowe, które musisz wziąć pod uwagę

Istnieją dwa rodzaje platform, które należy rozważyć przed otwarciem gniazda sieciowego. Są to platformy typu open source i SaaS. W przypadku pierwszego rozwiązania instalacja jest całkowicie bezpłatna. Nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych. Przy tej drugiej opcji musimy uiścić określoną kwotę abonamentu w zależności od funkcjonalności, którą planujemy wdrożyć. Jaka jest różnica między platformą open source a platformą subskrypcyjną? Czy można założyć sklep internetowy bez ponoszenia żadnych opłat? Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami platform.

Za darmo, ale czy na pewno?

Przyjrzyjmy się teraz platformom open source. Czy oni naprawdę są wolni? Nie do końca. Sama instalacja oprogramowania jest bezpłatna, co na początku może nas zdezorientować, jeśli nie będziemy uważać, aby nic nie wiedzieć o takich rozwiązaniach. Mamy dostęp do kodu źródłowego ramki. Niestety, każdy ma do niego dostęp, w tym nasze głowy, i może go samodzielnie modyfikować. Uruchomienie platformy open source wymaga od nas pewnej wiedzy programistycznej.

Bez tego szybko zgubilibyśmy się i albo zrezygnowali z dalszych wysiłków, albo zlecilibyśmy ekspertom wdrożenie pewnych rozwiązań technicznych. W tym drugim przypadku będzie się to wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów. Niestety i tak będziemy z nimi mieszkać, bo hosting trzeba będzie wykupić, jeśli nasz przyszły sklep ma mieć ręce i nogi. Zaletą jest to, że rozwiązanie jest całkowicie darmowe, a w tym miejscu należy podkreślić, że sami je wdrażamy. Musimy sami znaleźć i zainstalować różne wtyczki i moduły.

Minusem platform open source jest całkowity brak wsparcia. Jeśli napotkamy usterkę lub inną przeszkodę, musimy sobie z nią poradzić sami. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto lubi majstrować przy kodzie źródłowym, a nawet uwielbia programować. Platformę SaaS polecają przyszli przedsiębiorcy, którzy nie znają się na programowaniu i nie mają czasu. Kontynuujmy ich opis.

Subskrybuj światło i cień platformy

Jak założyć sklep internetowy za darmo?
Jak założyć sklep internetowy za darmo?

Jeśli nie jest dla nas problemem to, że nie jesteśmy ekspertami IT i nie potrafimy samodzielnie stworzyć strony sklepu, to platforma SaaS jest dla nas w sam raz. Dzięki ich zastosowaniu funkcjonalny sklep internetowy można stworzyć niemal natychmiast. Niestety ich użycie ma swoją cenę. Rozważając je, musimy wziąć pod uwagę miesięczną opłatę abonamentową. Możemy również dokonać przedpłaty za rok z góry.

Decydując się na uruchomienie sklepu internetowego w modelu SaaS, otrzymujesz gotowy szablon z możliwością zakupu różnych funkcji. Nie musimy zlecać ich wykwalifikowanym programistom ani pisać kodu od podstaw. Nie tylko to, ale także otrzymaliśmy wiele okazji, które naszym zdaniem są niezwykle ważne. Mówimy o uczciwości z hurtowniami, systemami płatności i kurierami. Tak naprawdę nie musimy sami kupować towaru i sami go przechowywać. Robią to niektóre firmy i hurtownicy.

Zamówione przez Klientów towary dostarczane są bezpośrednio przez ww. hurtownie. Platformy SaaS zapewniają nam jeszcze jedną funkcję w postaci kampanii marketingowych. Każdy, kto miał do czynienia z handlem, wie, jak ważna jest skuteczna reklama. Wspomniane oprogramowanie jest na bieżąco modyfikowane zgodnie z aktualnymi trendami na rynku eCommerce. Ponadto mamy 100% pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak ze stroną sklepu, otrzymamy wsparcie techniczne. Jednak cieniem platformy subskrypcyjnej jest brak dowolności w kodzie źródłowym. W przeciwieństwie do platformy open source, nie mamy do niej dostępu ani nie możemy jej modyfikować w razie potrzeby. Wadą oprogramowania SaaS jest to, że jesteśmy zobowiązani do uiszczania cyklicznych opłat za wdrożenie i korzystanie z jego różnych funkcji.

Obalamy mity

Jeśli natkniesz się w sieci na coś o całkowicie darmowym oprogramowaniu, które pozwala na założenie sklepu internetowego, nie daj się zwieść. Instalacja takiego oprogramowania jest bezpłatna, nawet jeśli mówimy o platformach open source. Brak odpowiednich umiejętności programistycznych i cierpliwości może nas drogo kosztować. Jeśli zdecydujemy się pomóc profesjonalnym programistom, mówimy o kwotach przekraczających kilka tysięcy złotych. W przypadku oprogramowania SaaS płacimy za abonament, dzięki czemu mamy dostęp do funkcjonalnych wtyczek i narzędzi. Z prowadzeniem biznesu w Internecie wiążą się również koszty stałe. Ich liczba zależy od naszego podejścia do tematu i naszych umiejętności technicznych.