Budownictwo

Domki z drewna – świetna opcja dla każdego

Domki z drewna – świetna opcja dla każdego: ekologia wkracza w każdą dziedzinę życia. Życie w zgodzie z naturą i ekologiczne traktowanie środowiska stało się modne, a coraz więcej osób stara się jak najmniej szkodzić naturze i wybiera naturalne i zdrowe materiały. Jednym z nich jest drewno. Domki z bali cieszą się coraz większą popularnością, doskonale wpisując się w aktualne trendy

Drewniany dom

Branża budowlana jest bardzo dynamiczna, pojawiają się nowe technologie, projekty i innowacyjne pomysły. Jednocześnie wielu wybiera naturalne zamiast nowoczesnych materiałów. Wiele osób nie chce mieszkać w betonowym domu o podobnej konstrukcji. Na szczęście nowe technologie uwzględniają również drewno, dając możliwość budowy domów z tego materiału. Domy z bali z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników, którzy uważają, że drewno to materiał idealny.

Rodzaje konstrukcji domu z bali

Domki z drewna - świetna opcja dla każdego
Domki z drewna – świetna opcja dla każdego

Domki z bali mogą mieć różne style i cechy. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Najbardziej znana jest konstrukcja szkieletowa https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-chojnice, gdzie rama wykonana jest z litego drewna i wypełniona izolacją. Wadą tego projektu jest szybkie chłodzenie. Domki z bali stają się coraz bardziej popularne. Wykonywane są z sosny, jodły lub świerka, dlatego też sporo kosztują.

Budowa domu z bali wymaga dużego doświadczenia, precyzji i dokładności. Konstrukcje z bali regulują wilgotność i powoli schładzają się wewnątrz, co jest ich wielką zaletą. Domy z bali budowane są zazwyczaj z elementów prefabrykowanych. Dom jest budowany w fabryce, elementy są łączone i wstawiane są okna.

Gotowe elementy układane są na działce, gdzie odbywa się montaż. Bardzo wygodna opcja, domy prefabrykowane są budowane z myślą o trwałości i mogą być również wykonane na indywidualne zamówienie klienta. Ważnym elementem domu z bali jest dach. Można go pokryć strzechą, gontem lub zrębkami osiki.

Zalety domków z bali

Drewno ma wiele niezaprzeczalnych zalet, dlatego jest tak popularnym materiałem budowlanym. Warto je poznać, by zdecydować, czy domek z bali będzie spełnieniem marzeń. Kluczowe korzyści obejmują:

  • Cena – dla wielu osób jest to bardzo ważny aspekt. Cena domu z bali jest znacznie niższa niż tradycyjnego domu murowanego.
  • Czas – Domy z bali buduje się znacznie szybciej niż domy tradycyjne.
  • Zmniejsz koszty wyposażenia wnętrz – drewno samo w sobie jest piękne i nie wymaga dodatkowej architektury krajobrazu. W domach z bali nie jest wymagany dodatkowy tynk, tapeta, podłoga.
  • Ekologia – dom drewniany jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Drewno jest produktem naturalnym, odnawialnym i nadającym się do recyklingu.
  • Zdrowie – Udowodniono, że drewno ma właściwości zdrowotne i dobre samopoczucie. Jest antyalergiczny, dzięki czemu jest przyjazny dla alergików i małych dzieci. Świetnie wpływa na zdrowie oraz pozwala się zrelaksować i odpocząć. Naturalne kolory pozytywnie wpływają na stan ducha, poprawiając nastrój i tworząc ciepłą i komfortową atmosferę.
  • Zapach – Drewniany dom emanuje zapachem olejków eterycznych, który dobrze wpływa na drogi oddechowe oraz działa relaksująco na ciało i umysł. Żywica drzewa iglastego ma również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
  • Efektywność energetyczna – izolowane domy z bali zużywają mniej energii, oszczędzając energię i pieniądze.
  • Właściwa Wilgotność – Drewno zapewnia naturalną wilgotność powietrza, pochłania nadmiar wilgoci, a po wyschnięciu wraca do pierwotnego kształtu. W przeciwieństwie do domu murowanego, powietrze w domu z bali nie wysycha.
  • Wytrzymałość i trwałość – Drewno to doskonały materiał budowlany. Dobrze zbudowany dom zbudowany z tego materiału przetrwa wiele lat i może być przekazywany z pokolenia na pokolenie. Drewno było używane od wieków do budowy domów i innych trwałych konstrukcji, w tym łodzi. Potwierdza to jego trwałość i wytrzymałość.
  • Elektryczność statyczna – domki z bali nie unoszą kurzu, dlatego są idealne dla alergików

Wady domków z bali

Jak każdy materiał, drewno ma swoje słabości. Bardzo ważne jest, aby znaleźć dobrego wykonawcę, który ma duże doświadczenie w budowaniu tego typu budynków. Firmy budujące domy z bali muszą zatrudniać wykwalifikowanych pracowników i mieć dostęp do wysokiej jakości drewna. Do stworzenia idealnego domu potrzebny jest również specjalistyczny sprzęt.

Obecnie w Polsce nie ma zbyt wielu takich firm, dlatego trzeba dobrze wybierać, czytać recenzje i decydować, który kontrahent jest godny polecenia. Wadą drewna może być to, że w niektórych konstrukcjach łatwo się nagrzewa i stygnie, cegła ma pod tym względem lepsze właściwości. Domki wymagają szczególnej troski. Ważna jest odpowiednia konserwacja i ochrona drewna przed szkodnikami, które mogą poważnie uszkodzić całą konstrukcję. Płytkę drukowaną należy również chronić przed wilgocią.

Jak widać drewno jest doskonałym materiałem do budowy domu. Liczba zalet jest ogromna i przewyższa wady, które można łatwo wyeliminować. Domy z bali mogą mieć różne style, klasyczne lub nowoczesne, z różnymi powierzchniami. Mogą to być jedna lub więcej warstw. Mając tak duży wybór, każdy znajdzie idealny dom dla siebie.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com