DzieckoHobby

Trening na trampolinie

Trening na trampolinie – utrata wagi to trudny proces, który wymaga od nas dużej cierpliwości i wytrwałości. Jednak coraz więcej osób twierdzi, że każdy etap przy utracie wagi wymaga różnorodności w każdym aspekcie naszego życia. Różnorodność dotyczy posiłków i aktywności sportowej, które są bardzo ważne w całym programie. Spójrzmy prawdzie w oczy, bieganie tą samą trasą codziennie lub wykonywanie tego samego ćwiczenia każdego ranka po kilku dniach stanie się nudne, a rezultatem będzie powstrzymywanie nas od wykonywania jakiejkolwiek ćwiczeń fizycznych. Jak więc urozmaicić swoją rutynę ćwiczeń?

Może trochę podskoczymy?

Trening na trampolinie
Trening na trampolinie

Często słyszymy o wielu zaletach skakania na skakance. Już od pewnego czasu popularniejsze stają się również trampoliny – kiedyś kojarzone tylko z placami zabaw i przydomowymi ogrodami. Dziś prawie w każdym centrum fitness są zajęcia ze skoków, z wykorzystaniem specjalnego typu trampoliny. Dlaczego czasami warto skakać? Ta aktywność ma wiele zalet dla całego naszego organizmu. Dzieje się tak głównie dlatego, że podczas naszych treningów angażujemy niemal każdą część naszego ciała – nogi, plecy, brzuch i ramiona. Po treningu są wzmocnione, rozciągnięte i elastyczne. Co więcej, dzięki tego typu ćwiczeniom możesz skutecznie poprawić koordynację ruchową i pomóc w utrzymaniu równowagi. Trampolina jest również dobrym pomocnikiem w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Podczas 15-minutowej serii skoków można spalić nawet 250 kalorii, dzięki czemu spalanie tłuszczu jest efektywniejsze i co najważniejsze przyjemniejsze.

Ćwiczenia na trampolinie to także genialny sposób na pozbycie się stresu czy pozbycie się złych emocji. Rytmiczne skoki pozwalają nam nie tylko pozbycia się napięcia, ale także przestajemy myśleć o wszystkim, co się wydarzyło wcześniej, bo… po prostu nie mamy na to siły. W ten sposób poprawia się nasze zdrowie psychiczne, a endorfiny sprawiają, że nasze widzenie na świat jest bardziej optymistyczne. Oznacza to, że tego typu aktywność może być świetną odskocznią do codziennego życia całej rodziny, a wspólne skakanie zacieśni więź i pozwoli Wam wspólnie spędzić czas.

Trampoliny – kto na nich może skakać?

Chociaż tego typu wydarzenie ma wiele pozytywów, nie jest dla wszystkich. Co prawda nie ma wielu przeciwwskazań do skakania, ale ich przestrzeganie jest bardzo ważne dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia. Po pierwsze, trampoliny nie są dobrym pomysłem dla kobiet w ciąży i noworodków. Osoby z poważnymi problemami z kręgosłupem i kośćmi, a także chorobami trzewnymi również nie powinny skakać. Mówimy tutaj o różnych rodzajach wad serca i przed rozpoczęciem treningu musisz porozmawiać z lekarzem.

Zobacz koniecznie:

Osoby pod wpływem alkoholu oraz dzieci mające mniej niż 5 lat nie powinny skakać na trampolinie. Problem komplikuje się również w przypadku osób z nadwagą. W tym przypadku ważny jest przede wszystkim aspekt zdrowotny, ale również nie należy zapominać o uwarunkowaniach technicznych. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na taki parametr, jak nośność przy zakupie takiego sprzętu, który wskazuje maksymalne obciążenie trampoliny.

Trampoliny – ich rodzaje

Odwiedzając sklep z artykułami sportowymi, możesz znaleźć mnóstwo sprzętu, który na pierwszy rzut oka wygląda niemal identycznie. Warto jednak pamiętać, że w zasadzie istnieją trzy rodzaje odskoczni:

      • Ruch — zazwyczaj nie wyróżniają się niczym szczególnym, a cała ich moc tkwi w materiałach, z których są wykonane. Zwykle są niewielkie i można je stosować nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Najczęściej znajdziemy je w klubach fitness, gdzie mamy zajęcia, które z nich korzystają.
      • Dzieci – są nieco większe od wersji Sport i muszą mieć siatkę zabezpieczającą. W zależności od użytego materiału, tego typu trampoliny mogą mieć bardzo różne nośności.
      • Ogrody – zazwyczaj są takie same jak trampoliny dla dzieci. Wersje ogrodowe są zwykle większe i mają trwałość, aby dopasować się do dorosłego rozmiaru. Z takich urządzeń może korzystać jednocześnie wiele osób.
      • Podwodne – to typowy sprzęt sportowy. Wykorzystywane są podczas zajęć fitness w wodzie i rehabilitacji w wodzie.

Trampoliny – bezpieczeństwo

Nie ma znaczenia, czy wybierzemy typ sportowy, ogrodowy czy dziecięcy – w każdym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo skaczącego. Nie warto oszczędzać na finansach, a tym samym na jakości, na etapie przeglądania oferty zwracaj uwagę na takie detale jak wytrzymała zabezpieczająca siatka  czy solidne wzmocnienia ramy. Trampolina to zdecydowanie element wyposażenia, który zostanie z nami na dłuższy okres, dlatego tylko trampolina wykonana z dobrych materiałów przetrwa zabawę z energicznych skoków.