TransportUsługi

Wypożyczalnia samochodów – jak założyć?

Wypożyczalnia samochodów – jak założyć? Wypożyczalnie samochodów stają się coraz bardziej opłacalnym biznesem. Z powodu wysokich kosztów eksploatacji samochodu, jego napraw, paliwa oraz corocznych składek i przeglądów, wiele osób preferuje korzystanie z komunikacji miejskiej na codzienne dojazdy do pracy i z powrotem. Zdarzają się jednak takie dni, w których trzeba wybrać się gdzieś dalej – wtedy zwykle takie osoby udają się do wypożyczalni samochodów, by pożyczyć pojazd na dzień czy dwa. 

Rozwój wypożyczalni samochodów w Szczecinie na rynku nie jest jednak spowodowany wyłącznie rosnącymi kosztami, ale też coraz częstszymi odwiedzinami zagranicznym turystów w kraju, którzy chcąc pozwiedzać, wypożyczają pojazd. Z zagranicy możemy się również spodziewać ludzi, którzy przyjechali tu z powodów biznesowych – dla nich samochód będzie prawdopodobnie priorytetową kwestią po wstąpieniu do kraju. Tak więc, z tych przyczyn zwiększa się zainteresowanie zakładaniem podobnych biznesów, jednak niewiele osób wie, w jaki sposób się do tego zabrać, ani co jest potrzebne, by odnieść sukces.

Wymagania 

wypożyczalnia-samochodów-Szczecin-PogodnoZałożenie własnej wypożyczalni samochodów nie wymaga od nas tak naprawdę żadnego wykształcenia w motoryzacji ani w biznesie. Choć oczywiście im więcej wiemy na temat marketingu, tym lepiej dla nas, ponieważ od samego początku nie będziemy popełniali podstawowych błędów związanych z handlem, a i w razie konieczności będziemy w stanie samemu poradzić sobie z kwestiami dotyczącymi umów, bez konieczności zwracania się o pomoc do firm zewnętrznych. Tak naprawdę jednak, można rozpocząć naszą przygodę z wypożyczalnią samochodów bez żadnego doświadczenia. Wystarczy założyć własną działalność gospodarczą, spółkę cywilną, bądź jedną ze spółek prawa handlowego. Jedyne czego nie możemy założyć w tym przypadku to spółka partnerska. 

Lokalizacja

Jak w każdym innym biznesie, ogromną rolę w prowadzeniu wypożyczalni samochodów odgrywa jej lokalizacja. Największe powodzenie bowiem ma tam, gdzie jest największe zapotrzebowanie na jej usługi. To znaczy w centrum miast, w szczególności tych dużych, gdzie ludzie wybierają częściej komunikacje miejską, aniżeli podróże do pracy własnym samochodem na przykład z powodu licznych korków. Często jednak potrzeba dostać się gdzieś dalej i komunikacja miejska nie jest w tym wygodna, dlatego poszukują samochodu na wynajem.
Dobrą opcją będzie również lokalizacja w obrębie lotnisk. Tam zawsze znajdą się klienci. Ponieważ często do kraju przybywają zagraniczni biznesmeni, którzy z pewnością będą poszukiwać łatwo dostępnego pojazdu na określony czas, łatwo znajdziemy klientów. Poza sprawami biznesowymi, do kraju przybywają także zwykli turyści, którzy chętni zwiedzić daleko położone od siebie tereny, chętnie skorzystają z usług pojazdu na wynajem https://www.readyrent.pl/wynajem-busow-szczecin.html.
Warto jednak sprawdzić konkurencję na danych obszarze, ponieważ może się okazać, że w jednym miejscu jest już pełno podobnych sobie firm, a w innym nie ma praktycznie żadnej.

Skąd wziąć pojazdy?

Istnieją cztery możliwości, które pozwolą nam zdobyć samochody, które później będziemy mogli wynająć:

Zakup – chyba najbardziej oczywista rzecz, zakup własnych pojazdów. Nie jest to jednak tani sposób, ponieważ sami musimy sfinansować zakup danego samochodu. Do tego dochodzą koszty utrzymania i wszelkich napraw z tym powiązanych. 

Kredyt – jeżeli spodziewamy się, że nasza działalność odniesie sukces, możemy zaryzykować i wziąć kredyt, za który nabędziemy dane pojazdy. Ale i w tym przypadku wszelkie koszty eksploatacji pojazdów będą realizowane z naszej kieszeni, więc jest to dość ryzykowny sposób. Mniej ryzykowną opcją będzie zakup samochodów w leasing.

Czwartą i chyba najbardziej opłacalną, przynajmniej w początkowym okresie rozkręcania biznesu i na pewno bezpieczną opcją jest podpisanie umowy z zewnętrzną firmą, od której wynajmujemy pojazdy, by później samemu móc zrobić to samo. W takim przypadku wszelkimi uszkodzeniami, kosztami eksploatacji zajmuje się zewnętrzna firma. Do naszych obowiązków należy jedynie opłacanie tych pojazdów. 

Jakie pojazdy do wypożyczalni samochodów?

Wypożyczalnia samochodów może świadczyć usługi wypożyczania wszelkiego rodzaju pojazdów. Podstawą są oczywiście samochody osobowe, przeznaczone do codziennego użytku. Naczepy do aut też są często poszukiwane, więc warto byłoby się w takowe zaopatrzyć. Wielu ludzi pragnie również wypożyczyć kamper, bądź samochód kempingowy, wybierając się na rodzinną wycieczkę. W miarę rozwoju prowadzonej marki, warto inwestować w bardziej luksusowe samochody, oczywiście nie zapominając o tych miejskich – różnorodność wyboru to podstawa. Często też poszukiwane są klasyczne limuzyny, najczęściej w kolorze białym i czarnym. 

Ile można na tym zarobić?

To, ile uda nam się zarobić na prowadzeniu własnej wypożyczalni jest zależne od naszych zdolności promowania się, lokalizacji oraz wkładu początkowego. Im więcej zainwestujemy, tym więcej przy dobrym rozwoju firmy zarobimy. Z początku nie będą to wielkie pieniądze, jednak w miarę upływu czasu oraz rozwoju firmy i zwiększania jej rozpoznawalności – będziemy w stanie zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy w ciągu jednego miesiąca