Kontenery morskie

Kontenery morskie uznawane są za jedną z najtańszych form transportu towarów. Z takiego rozwiązania korzystają nie tylko duże firmy, ale również te mniejsze. Nie jest to jednak nic zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie. Jakie zalety niosą ze sobą kontenery morskie? Dla kogo przeznaczone są kontenery morskie? Czy transport kontenerami morskimi ma jakieś wady? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie zalety niosą ze sobą kontenery morskie? 

Nie bez powodu kontenery morskie cieszą się tak dużą popularnością. Przede wszystkim wykorzystując taką formę transportu możemy liczyć na ponadprzeciętne bezpieczeństwo. Wysyłka odbywa się w bezpiecznym środowisku, natomiast wypadki są dość rzadkie, w porównaniu do tradycyjnego transportu drogowego. Dodatkowo pływanie po morzu nie ma takiego złego wpływu, jak zatrzymania i nierówności na drodze. Dużą zaletą jest również sam koszt. Okazuje się, że statki transportowe z powodzeniem mogą przewozić od 1000 do 21000 kontenerów dla różnorodnych klientów. W praktyce oznacza to, że koszt wysyłki kontenera jest dość niski. Im więcej ładunku będziemy musieli dostarczyć, tym tańsze okażą się usługi. Warto zwrócić uwagę na kwestię zgodności z terminami. Jako iż transport nie odbywa się na ściśle określonych trasach, to opóźnienia są rzadkim zjawiskiem. Kolejną korzyścią jest niemalże nieograniczona odległość. Z kontenerów morskich korzysta wiele przedsiębiorstw działających w różnych regionach. W konsekwencji harmonogram może być ustalony praktycznie do dowolnego miejsca. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że infrastruktura jest bardzo rozwinięta. Nie ma problemów jeśli chodzi o realizację transportu z Polski i z powrotem. Dostęp uzyskamy nie tylko z lądu, ale także z powietrza. Co więcej, przewożony może być niemalże każdy rodzaj ładunku, zaczynając od standardowego, poprzez ten ponadgabarytowy.

Dla kogo przeznaczone są kontenery morskie?

Kontenery morskie
Kontenery morskie

W pierwszej kolejności powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że transport kontenerami morskimi nie powinien być przeznaczony dla przeciętnego przedsiębiorcy. Klienci indywidualni również stosunkowo rzadko decydują się na takie rozwiązanie. Do takich sytuacji dochodzi ewentualnie wtedy, gdy są oni zainteresowani sprowadzeniem przedmiotu o dużych gabarytach z dalekiego kraju, najczęściej ze Stanów Zjednoczonych. Przykładem są chociażby tamtejsze samochody, które kupowane są po atrakcyjnych cenach i przewożone są do Polski. Odbiorcami kontenerów morskich są przede wszystkim firmy – zarówno te większe, jak i nieco mniejsze. W sposób szczególny mowa o tych produkcyjnych lub tych, które decydują się na sprowadzanie towaru z odległych miejsc na całym świecie. Tylko dla nich jest to opłacalne, tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość towarów, które są możliwe do przetransportowania. Masowa wysyłka jest oczywiście bardziej ekonomiczna, niż wysyłanie poszczególnych przedmiotów z osobna standardową drogą.

Czy transport kontenerami morskimi ma jakieś wady?

Nie ma idealnych rozwiązań, niestety podobnie jest w przypadku kontenerów morskich. Proces związany z przewożeniem towarów jest dość złożony i niekiedy wysoce skomplikowany. Podczas dostawy lokalizacja ładunku zmienia się kilka razy. Związane są z tym niedogodności, o których powinniśmy pamiętać. W praktyce tylko doświadczeni logistyce są w stanie zaangażować się w morski transport towarowy i czerpać z tego profity. Dodatkowo minusem może być prędkość. Statki z kontenerami nie mogą niestety poruszać się zbyt szybko. Na ewentualne opóźnienia może mieć również wpływ pogoda, która zmienia się dość często i jest zależna od pory roku. Jeśli zależy nam na szybkiej i pilnej dostawie towarów, to lepszą możliwością może okazać się transport lotniczy. Pomimo bezpieczeństwa i wszechstronności, niektóre czynniki mogą sprawić, że zakres transportu towarowego będzie mniejszy, co warto mieć na uwadze. 

Podsumowanie transportu kontenerami morskimi

Pomimo tego, że kontenery morskie posiadają swoje zalety i wady, to jednak te pierwsze znacznie przeważają. Dostrzegają to przede wszystkim firmy – zarówno większe, jak i te nieco mniejsze. Niezależnie od tego, warto zainteresować się taką formą transportu. Dzięki nim możemy przewozić towary różnego rodzaju. Mieści się w nich ogromna ilość ładunku, znacznie więcej, niż wygląda to w przypadku naczep standardowych. W procesie związanym z realizacją transportu możemy zastosować mniejszą ilość samochodów ciężarowych. Dodatkowo kontenery uznawane są za uniwersalne. Oznacza to, że wewnątrz mogą znajdować się nie tylko towary wielkogabarytowe, ale również drobnica. Dużo w tym przypadku zależy od tego, jaka jest wielkość przewożonych towarów, a także w jaki sposób są one pakowane w kontenerze. Firmy transportowe robią wszystko co w ich mocy, aby maksymalnie wykorzystać wolne miejsce.