PracaZdrowie

Kim jest ortodonta?

Kim jest ortodonta? Ortodonta posiada kwalifikacje stomatologiczne, ale ukończył specjalistyczne studia podyplomowe i szkolenia z zakresu ortodoncji. Teraz może przejść szereg zabiegów i technik ortodontycznych, aby wyprostować zęby i skorygować ustawienie szczęki.

Zawód ortodonty

Ortodonta pracujący w biurze lub klinice. Ortodonci pracują średnio 30-40 godzin tygodniowo. Czy bycie ortodontą to dobry zawód? Praca z niskim stresem, dobrą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym oraz perspektywa solidnych awansów, awansów i wyższych zarobków zadowoli wielu pracowników. Tym zajmuje się ortodonta. Czy bycie ortodontą jest stresujące? Zawód ortodonty zaliczany jest do niskostresowych. Praca asystenta ortodonty należy do tej samej kategorii, co higienistka stomatologiczna i asystentka dentystyczna i jest oceniana jako umiarkowanie stresująca.

Aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne są najczęściej stosowanym aparatem w leczeniu ortodontycznym. Na szczęście zaszli daleko. Zasadniczo aparat składa się z dwóch części: zamków i drutów. Drut porusza zębami; zamek działa jak stały wspornik do trzymania drutu. W zależności od indywidualnych potrzeb zabiegowych można dodać inne elementy. Nowoczesne aparaty ortodontyczne dostępne są w wersjach: ze stali nierdzewnej, złota i ceramiki w kolorze zębów. Zamki mocowane są bezpośrednio do zębów. Druty przechodzą przez szczeliny w zamku. Większość aparatów zakłada się na przednią powierzchnię zębów. Czasami za zębami można umieścić aparat ortodontyczny – nazywa się to aparatem ortodontycznym. Nawiasy językowe. Są prawie niewidoczne. Nie wszyscy ortodonci oferują taką formę leczenia i nie wszystkie rodzaje problemów ortodontycznych można z powodzeniem leczyć aparatami językowymi. Druty w niektórych aparatach ortodontycznych są utrzymywane na miejscu przez maleńkie gumki („ligatury”) i są dostępne w różnych kolorach. Inne aparaty ortodontyczne są „samoblokujące” — nie wymagają drutów wiążących, aby utrzymać drut na miejscu.

Który zabieg jest najszybszy?

Dzięki postępowi technologii prawie każdy rodzaj leczenia jest stosunkowo szybki. Ortodonta użyje pełnego zestawu aparatów ortodontycznych — nie tylko jednego lub dwóch — i zaleci rodzaj, który jego zdaniem najlepiej koryguje indywidualne problemy ortodontyczne w najskuteczniejszy sposób. Aby przyspieszyć proces gojenia, warto przestrzegać poniższych zasad. Postępuj zgodnie z zaleceniami ortodonty dotyczącymi szczotkowania i nitkowania zębów. Podczas leczenia ortodontycznego przynajmniej raz na pół roku lub częściej, jeśli jest to zalecane, odwiedzaj swojego dentystę w celu profesjonalnego czyszczenia zębów. Jeśli masz aparat ortodontyczny, uważaj na to, co jesz – unikaj twardych, lepkich i chrupiących potraw. Wybieraj pokarmy, które są miękkie i łatwe do pogryzienia. Unikaj słodkich, kwaśnych napojów bezalkoholowych, w tym zwykłych i dietetycznych napojów gazowanych, soków owocowych, napojów nektarowych i napojów dla sportowców. Zaleca się używanie wody z kranu. Załóż gumkę zgodnie z zaleceniami. Regularnie odwiedzaj gabinet dentystyczny z ortodontą. Podczas wizyty kontrolnej ortodonta może wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Leczenie ortodontyczne dorosłych

Kim jest ortodonta?
Kim jest ortodonta?

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych mogą korygować problemy z ustawieniem zębów, które rozwinęły się w dzieciństwie lub problemy spowodowane utratą zębów lub powikłaniami dziąseł. Praca ortodontyczna dorosłych jest całkowicie bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Najczęstsze działania niepożądane to łagodne podrażnienie policzków, ust i języka, niewielki dyskomfort i niewielka wrażliwość na nacisk w ciągu pierwszych kilku dni po rozpoczęciu leczenia. Objawy te można łatwo złagodzić dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi i woskiem dentystycznym. Długość leczenia jest bardzo różna, od 6 miesięcy w przypadku drobnych korekt kosmetycznych planu leczenia do 2 lat w przypadku bardziej intensywnej operacji. Nawet dorośli, którzy nosili aparat ortodontyczny we wczesnych latach życia, mogą wymagać leczenia ortodontycznego. Położenie zębów zmienia się wraz z upływem czasu. Zmiany te mogą prowadzić do przeludnienia, nierównych zębów lub problemów z gryzieniem, które wcześniej nie istniały. Zmiany te mogą być spowodowane starzeniem się, dodatkowym wzrostem szczęki po poprzednich zabiegach, opóźnionym wyrzynaniem się zębów mądrości lub zbyt długim noszeniem aparatów retencyjnych.

Warto wiedzieć

Najbardziej odpowiednim okresem na leczenie ortodontyczne jest dzieciństwo i wiek młodzieńczy. Dzieje się tak, ponieważ zęby i szczęka wciąż rosną, co ułatwia zmianę kształtu kości. W rzeczywistości, jeśli deformacja zostanie wykryta wystarczająco wcześnie, ortodonta może użyć przechwytujących narzędzi ortodontycznych, takich jak ekspandery podniebienne, aby rozpocząć przesuwanie zębów i szczęki do lepszej pozycji, tak aby mniej dotkliwa interwencja nie była później potrzebna.